CİHAZ TANITIMI

SİMSE GSM OTOMASYON TANITIMI

CEP TELEFONU İLE SULAMA AMAÇLI POMPALARININ UZAKTAN KONTROL SİSTEMİ

Piyasadaki mevcut sistemlerden farkı

Piyasadaki mevcut sistemlerine kıyasla su pompasını uzaktan çalıştırma süresi, daha önceden tanımlanmış bir numaraya telefonla arama yapıldığında duyulan ilk çağrı sesine kadar geçen zaman kadar kısadır. Bu zamandan tasarruf sağlamaktadır. Piyasadaki mevcut sistemlerine kıyasla su pompasını uzaktan durdurma süresi, daha önceden tanımlanmış numaraya yapılan ikinci kez aramada duyulan ilk çağrı sesi ile olmaktadır.

Cihaz ile aynı numaraya yapılan ikinci arama sonucunda pompa motorunun durdurulması ile bir dakikalık zaman devresinin çalışması sonucu sulama motoru, bu bir dakikalık sürede tekrar tanımlanmış numaradan aransa dahi çalışmamaktadır. Bu durum pompalarda maddi zararı engellemiş olur. Pompalar durdurulduktan sonra boru içerisindeki su kuyu içerine geri tahliye olurken pompa da geri döngü oluşturur. Pompa geri döndüğü esnada kullanıcı motora tekrar start vermiş olsaydı ortaya pompanın zarar görmesi bakımından ciddi mali hasarlar çıkardı. Pompanın geri döngüsü kuyuların derinliğine bağlı olarak azami bir dakika sürmektedir.

Daha önceden tanımlanmış numaradan yapılan ilk arama sonucu motora start verildikten sonra pompa, herhangi bir olumsuz duruma karşı, su çıkış borusuna bağlı olan basınç şalterinin0,6 barlık bir basınç düşüklüğünde kapanması ile anında motoru durdurur ve kullanıcıyı, cihaz üzerine takılı bulunan cep telefonundan geri arama yaparak uyarır. Kullanıcı durumdan emin olmak için kendisine gelen aramayı cevapladığında, ortamdaki seslerini dinleyerek bir fikir sahibi olabilir.

Cihazda kullanılacak cep telefonu özellikleri ve ayarları

Cihazda kullanılacak olan cep telefonunu üzerindeki 7 tuşu iptal edilerek bu tuş cihaz üzerine monte edilmiştir. (7 tuşunun yer değişikliği güvenlik açısından herhangi bir durumda cihazın sizi araması için yapılmıştır)

Cihazda kullanılacak cep telefonunun ayarları, sadece tanımlanmış olan numaranın araması durumunda titreşim olmadan zil sesinin çalmasına imkan vermesi, başka herhangi bir numaradan arandığında yada mesaj geldiğinde çalmaması, titreşimsiz olması şeklinde yapılmalıdır. Ayrıca cihazda kullanılacak telefona, tanımlanmış numara için telefonun 7 tuşuna telefon ayarlarından hızlı arama eklenmelidir.

Cihazın Kullanımına Hazırlık

Cihazın kullanımına hazırlık için cep telefonu kapalı durumdayken telefondan çıkan konektörü, cihazdaki telefon giriş yerine takınız. Cihazı elektrik prizine takınız ve cihazı açma kapama anahtarından cihazı açınız. Bu esnada telefon bataryası şarj olmaya başlayacaktır en az 12 saat süre ile cihaz açık durumda iken kesintisiz şarj edilmelidir. Daha sonra cihazı açma kapama anahtarından kapatınız. Telefona uygun gördüğünüz sim kartınızı takınız ve telefonu açınız. Telefona uzaktan arama yapacağınız kendi ev yada cep telefon numaranızı kayıt ediniz (uzaktan arama yapacağınız numara çok sayıda olabilir ancak güvenlik açısından önerilmez) ve bu numaraya özel bir zil sesi tanımlayınız. (Böylece siz kayıt ettiğiniz numara ile uzaktan arama yaptığınızda cihaz üzerindeki telefon ile cihaza komut verebilmeniz sağlanmıştır.)

Cihazın Kullanımı

Cihazın çalıştırılmasına başlamadan önce, tüm bağlantıları kontrol ediniz ve cihazın fişini elektrik prizine takınız. Telefon fişini ise cihaza takınız. Telefonunuzu açınız. Cihazı açma kapatma anahtarını ise açık konuma getiriniz. Bu durumda cihaz üzerinde kırmızı lamba yanacaktır. Eğer cihaz üzerindeki sarı lama yanarsa 1 dakika süreyle bekleyiniz yada cihazı kapatıp yeniden açınız. Sarı lamba söndüğünde cihaz komut almaya hazırdır.

Daha sonra cep telefonunuzdan cihazdaki telefon numarasını arayınız. Cihazı, tanımlanmış numara ile aradığınızda, çağrı sesini bir defa duyduktan sonra aramanızı sonlandırınız. Bu durumda cihaz üzerinde ki yeşil lamba yanar ve motora start verilmiş olur. Daha sonra motoru durdurmak istediğinizde yine aynı numarayı 2. defa arayınız ve ilk çağrı sesini duyduktan sonra aramanızı sonlandırınız. Bu durumda motor stop edecek, yeşil lamba sönecek ve sarı lambanın yanması ile bir dakikalık pompayı koruma süresi başlamış olacaktır. Bu zaman sürecinde cihaza start verdirmek için arasanız bile süre bitimine kadar komut kabul etmeyecektir. Sarı lamba söndüğünde tekrar start komutu için hazır hale gelir.

Cihazın herhangi bir arıza bildirimi ile motoru otomatik olarak durdurması için motora start verildikten sonra borulardaki su basıncı maksimum seviyeye ulaşınca (2 ya da 2,5 bar) pompanın su çıkışındaki basınç şalteri açılarak cihaza arıza için hazır komutunu verir borulardaki su basınç değerinin 0,8 yada 1 bar düşmesi durumunda (sebepleri: kayış ve kasnak arızaları, mil kesmesi, pompa ve motorda bilye bozulması, kuyu içerisindeki pompanın borularının çıkması, kuyuda su azalması yada bitmesi, yağmurlama borularının çıkması yada çatlaması ve benzeri durumlarda) basınç şalteri kapanır ve komutu alan cihaz motoru hemen durdurur. Cihaz, 7 tuşuna önceden atanmış numaraya hızlı arama yaparak kullanıcıyı uyarmış olur. Arıza durumundan emin olmak için gelen çağrıya cevap verip ortam seslerini dinleyebilirsiniz.

Duyurular

Haberler